Looking for something?

In Standard

Podsumowanie 2019 roku

Podsumowanie 2019 roku

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami. Jak zawsze jest to czas podsumowań i plebiscytów. W Internecie można już znaleźć wiele zestawień najlepszych i najgorszych książek roku 2019. Postanowiłam więc zajrzeć do prasy francuskiej, aby sprawdzić jakie francuskie (a nie przetłumaczone na język francuski) książki i komiksy uznawane są za najlepsze. Przejrzałam magazyny: Lire, Le Nouveau Magazine Littéraire, Les Inrocks, Le Point oraz portale Sens Critique, Comixtrip oraz BDFugue.

Zestawienie książek :

Rouge Impératrice, Léonora Miano

Ciekawa wizja Stanów Zjednoczonych Afryki XXII wieku. Fulasi to potomkowie ludności francuskiej, która musiała opuścić swój kraj w XXI wieku w wyniku najazdu migrantów na Francję. Próbują zachować swoją europejską tożsamość, tworząc swego rodzaju odrębną społeczność na terenach subsaharyjskich. Niestety przywódca afrykańskiego kraju chce ich wyrzucić ponieważ uznaje, że ich asymilacja z ludnością lokalną nie jest możliwa. Czy czerwonej carycy uda się pomóc ciemiężonemu ludowi? Książka była nominowana do nagrody Goncourtów 2019.

Le ghetto intérieur, Santiago H. Amigorena

Historia o emigracji z Warszawą w tle. Jest rok 1940, Buenos Aires, przyjaciele, którzy wyemigrowali z Europy spotykają się, aby porozmawiać o tym jak wyglądają teraz ich ojczyzny. Vincente, który założył rodzinę w Argentynie, regularnie otrzymuje listy do swojej matki, która została w Warszawie i pisze między innymi o losach warszawskiego getta. Vincente jest pradziadkiem autora, który poprzez swoją książkę próbuje rozliczyć się z przeszłością. Książka była nominowana do nagrody Goncourtów 2019.

Serotonina, Michel Houellebecq

Jak zawsze, absolutny szał związany z wydaniem książki Houellebecqa. Przypominam, że pisałam już o tej książce tutaj.

Marcher jusqu’au soir, Lydie Salvayre

Połączenie eseju z fikcją i autobiografią. Po nocy spędzonej w paryskim muzeum Picassa Lydie Salvayre pisze o swoim stosunku do sztuki, o tym jak się on kształtował i jakie wydarzenia z jej życia miały na niego wpływ. Ważną rolę w książce odegrała rzeźba Alberta Giacomettiego „Idący człowiek”. Lydie Salvayre zdobyła nagrodę Goncourtów w 2014 roku za książkę „Pas pleurer”

La Tentation, Luc Lang

Historia rodzinna z polowaniem w tle. François wybiera się na polowanie ze swoim synem, z którym nie ma dobrych relacji. Mężczyzna rani jelenia w lesie, ale postanawia mu pomóc, aby oszczędzić mu cierpienia. Staje się to przyczynkiem do rodzinnych rozmów o tym, co ważne. A dla dzieci François nic oprócz pieniędzy nie ma znaczenia. Książka otrzymała nagrodę Médicis.

Les Furtifs, Alain Damasio

Futurystyczna wizja Francji. Jest rok 2041, kraj jest prawie całkowicie sprywatyzowany, wszyscy są kontrolowani dzięki różnorodnym cudom techniki oraz wspierani w życiu codziennym przez asystentów głosowych. W tym świecie „rozszerzonego człowieczeństwa” poznajemy parę, która powołuje specjalną jednostkę śledzącą, która ma za zadanie odnaleźć ich zaginioną, czteroletnią córkę.

Nino dans la nuit, Simon et Capucine Johannin

Jest to historia dziewiętnastoletniego Nino, który za wszelką cenę stara się przeżyć w Paryżu bez pieniędzy. Jego codzienność to imprezy i próba znalezienia jakiejkolwiek pracy, nawet dorywczej czy nielegalnej. Co ciekawe jest to książka napisana przez młode małżeństwo, które dobrze zna środowisko, o którym pisze.

Zestawienie komiksów:

Le dernier Atlas, Fabien Vehlmann, Hervé Tanquerelle, Gwen de Bonneval, Fred Blanchard, Laurence Croix

Ismaël, członek gangu, ma za zadanie znaleźć baterię atomową. Żeby to zrobić, musi użyć francuskiego robota z lat 70., tytułowego Atlasa. W międzyczasie, były reporter wojenny odkrywa ekologiczne zjawisko, które może zachwiać światową równowagę.

Źródło: https://www.dupuis.com/last-of-the-atlases/bd/UK/last-of-the-atlases-tome-1-le-dernier-atlas-t1-3/83088

Les Indes fourbes, Alain Ayroles, Juanjo Guarnido

Pablos de Ségovie wyrusza w podróż w celu odnalezienia Eldorado, którego… nie ma. Komiks historyczno-przygodowy.

Źródło:
https://www.editions-delcourt.fr/bd/previews/indes-fourbes.html

Saison des roses, Chloé Wary

Historia Barbary, która gra w piłkę nożną w klubie „Les roses”. Z powodu cięć budżetowych, działacze piłkarscy postanawiają skoncentrować środki i zrezygnować z finansowania żeńskiej drużyny, na rzecz tej chłopięcej. Historia z ważnym przekazem dotyczącym dyskryminacji kobiet w świecie sportu.

Le rapport W – Infiltré à Auschwitz, Gaétan Nocq

Witold Pilecki, członek AK, postanawia wejść do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w 1940 roku i zorganizować tam powstanie.

Révolution, tome 1 : Liberté, Florent Grouazel, Younn Locard

Pierwszy tom trylogii o Rewolucji francuskiej. Niezwykłe dzieło, które docelowo będzie liczyło 1000 stron.

Źródło:
https://www.bdgest.com/preview-2628-BD-revolution-grouazel-locard-liberte.html?_ga=2.50923689.1285747034.1577112858-2116530199.1570175378

0 Comment 2258 Views

Related Post

Leave a Reply