Looking for something?

In Standard

Prasówka #2

Prasówka #2

Kameralna księgarnia kontra Amazon

Mała księgarnia w miejscowości Épinal wystąpiła przeciwko Amazonowi, oskarżając go o nieuczciwą konkurencję po tym jak amerykańska firma postawiła w pobliżu księgarni punkt odbioru paczek. Zdaniem właścicielki księgarni paczkomat stanął obok zabytkowego dworca i zaburza jego historyczny wygląd. W rzeczywistości chodzi jednak o silną konkurencję przez którą małe księgarnie tracą klientów. Kobieta apeluje również, aby kupować z głową, w przeciwnym razie znikną wszystkie małe sklepy i możliwość skorzystania z rady fachowców, rozmowy ze sprzedawcą i personalny wymiar zakupów. Jak widać nie jest to tylko polska bolączka.

Źródło: Guillaume Poingt, Une petite librairie d’Épinal fait plier Amazon

Paryscy bukiniści dziedzictwem kulturowym Francji

Kto z nas nie zna zielonych budek z książkami i bibelotami nad brzegami Sekwany? W lutym tego roku paryscy bukiniści zostali wpisali na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Francji. Decyzję uzasadniono faktem, iż są oni najliczniejszą grupą, jeśli porównamy bukinistów z Paryża z tymi z innych francuskich miast. Stanowią oni nieodłączną część paryskiego krajobrazu i ciężko wyobrazić sobie widok Sekwany bez bukinistów, którzy znajdują się tam już od XVI wieku. Mer Paryża ma nadzieję, że jest to pierwszy krok ku wpisaniu bukinistów na listę światowego dziedzictwa UNESCO (nadbrzeża Sekwany znajdują się na niej już od 1991 roku).

Źródło: Marc Taubert, Paris – Les bouquinistes des quais de Seine entrent au patrimoine culturel immatériel français

Grand Prix du Roman Métis 2018 dla Jadda Hilala

Jadd Hilal otrzymał Grand Prix du Roman Métis 2018 (jest to nagroda przyznawana pisarzom, którzy szerzą ideę różnorodności rasowej, humanizmu oraz wspierają społeczności metyskie) za swoją pierwszą powieść Des ailes au loin. Książka została wydana przez tunezyjskie wydawnictwo Elyzad i przedstawia historię czterech pokoleń kobiet pochodzenia libańsko-palestyńskiego wysiedlonych w latach 30. Bohaterki opowiadają o wygnaniu, aranżowanych małżeństwach i chęci wolności.

Źródło: Vincy Thomas, Jadd Hilal reçoit le Grand prix du roman métis 2018

Książka na ekranie

27 lutego do francuskich kin weszła ekranizacja powieści Camille Laurens Celle que vous croyez. Główną rolę w filmie zagrała Juliette Binoche. Jest to historia 50-letniej nauczycielki, która tworzy w Internecie fikcyjny profil 24-letniej kobiety, by nawiązywać kontakty z młodymi mężczyznami. W miarę upływu czasu sytuacja wymyka się spod kontroli.  Film został zaprezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Berlinie.

Źródło: AlloCiné

Marcel Pagnol w wersji komiksowej

Wnuk Marcela Pagnola zadecydował o stworzeniu komiksowej adaptacji dzieł artysty. Całość będzie się składała z około 30 tomów. Nawet najmniej znane opowiadania zostaną przedstawione w tej formie. Do tej pory ukazało się już dziesięć albumów, m.in. Chwała mojego ojca stworzona przez Serge’a Scotto i Erica Stoffela. Najnowszy tom Les Pestiférés ukaże się 6 marca. Les Pestiférés to tekst, który został znaleziony w szufladzie artysty już po jego śmierci. Ostatni tom kolekcji ukaże się w 2030 roku.

Źródło: Francis Forget, Pagnol : son petit-fils a choisi la BD pour l’adaptation de ses oeuvres

Brawa dla francuskiego Ministerstwa Edukacji

Francuskie Ministerstwo Edukacji wyszło z propozycją organizowania w szkołach przerw czytelniczych. Niektóre gimnazja już wprowadziły piętnastominutowe przerwy na czytanie. Stanowią one część lekcji, rotacyjnie, w każdym tygodniu inna lekcja. Genialne!

Źródło: Éducation : des collégiens prennent le temps d’une pause lecture en Ardèche

Nowe wydanie książki francuskiego prekursora literatury SF

Kultowa powieść René Barjavela La nuit des temps po 50 latach doczekała się nowego wydania. Jest to historia naukowców, którzy na biegunie południowym odnajdują ślady bardzo zaawansowanej cywilizacji, która zniknęła 900 tysięcy lat wcześniej. Udaje im się również odnaleźć pod lodem zahibernowanych lecz żywych ludzi: kobietę i mężczyznę. René Barjavel to jeden z pionierów literatury Science Fiction we Francji.

Źródło: „La Nuit des temps” : le roman culte de René Barjavel est réédité

W lutym w Polsce ukazały się:

  • Widać było tylko szczęście, Grégoire Delacourt (tłum. Wiktor Dłuski), Wydawnictwo Drzewo Babel
  • Pamiętniki, Hector Berlioz, (tłum. Marian Leon Kalinowski, Stanisław Jakóbczyk), Wydawnictwo Poznańskie
  • Dlaczego ptaki umierają, Victor Pouchet, (tłum. Ewa Kaniowska), Wydawnictwo Czarna Owca
  • Madame Pylinska i sekret Chopina, Éric-Emmanuel Schmitt (tłum. Łukasz Müller), Wydawnictwo Znak
0 Comment 747 Views

Related Post

Prasówka #4

Prasówka #4

Prasówka #3

Prasówka #3

Leave a Reply